Eventownik

Większość z nas niedługo zacznie wakacje. Będziemy chodzić po górach, lasach, opalać się, spędzać czas z najbliższymi. Zwiedzać Polskę i inne kraje. W spokoju spacerować, zwiedzać, odkrywać nowe miejsca. Łatwo jest kochać życie, odpoczywając. Czy można ten stan, nawet w niewielkim zakresie, przenieść do pracy? 

Jesteśmy najbardziej zestresowanymi ludźmi, jacy kiedykolwiek zamieszkiwali ziemię. Ten stan przekłada się na ogromną liczbę problemów psychicznych. Przewlekły stres jest też jednym z czynników powodujących bezsenność, choroby krążenia i stany zapalne. Wpływa także na powstawanie chorób nowotworowych. Eksperci z amerykańskiego Kansas State University szacują, że nawet 85 proc. wizyt u lekarzy jest spowodowanych dolegliwościami, do których przyczynił się stres.

Trzeba postawić sprawę jasno – przewlekły stres jest w dużej mierze związany z pracą. Z czego to wynika? Jednym z największych problemów jest presja czasu i strach przed błędem lub porażką. Większość z nas traktuje ją jak najgorszą karę. Na samą myśl o niej odczuwamy różne fizyczne dolegliwości.

W polskim biznesie żyjemy w zafałszowanej rzeczywistości, w której jest miejsce tylko na sukcesy. Także opowieści o firmach składają się tylko z prezentacji sukcesów, wartości czy planów rozwoju. Nie pozwalamy sobie na opowieści o błędach, nawet wewnątrz firm. Tymczasem KAŻDA firma popełnia błędy i każdy człowiek jest częścią problemu, który doprowadził do popełnienia błędu.

 

Z naszymi klientami tworzymy w ramach naszych prac opis #kulturybłędów. To porady sugerujące, co zrobić w wypadku błędu, jak o nim rozmawiać i jak sprawić, by się nie powtórzył.

Zagraniczne książki o biznesie są pełne opisów popełnionych błędów i porażek. Ich autorzy, często liderzy wielkich firm, mówią wprost o swoich porażkach. My w Polsce milczymy.

 

#kulturabłędu to nie metoda, która akceptuje błędy i eliminuje odpowiedzialność – wręcz przeciwnie. Każdy z nas musi ponieść odpowiedzialność za swój błąd i starać się nie popełniać innych w przyszłości, ale celem tego projektu jest pozbawienie ludzi dramatycznego strachu przed koniecznością stanięcia przed szefem i przyznania się do błędów. To, że ktoś popełnił błąd, nie oznacza, że jest złym pracownikiem, szefem, liderem. Jest nim ten, kto nie wyciągnie z niego wniosków, będzie podchodził bezrefleksyjnie do swojego błędu.

 

Dzięki błędom możemy się rozwijać – jako ludzie i jako firmy. Będzie to możliwe, jeśli podejdziemy do tematu z dojrzałością – analizując mechanizmy, wyciągając wnioski i ponosząc odpowiedzialność. Inspirującym utworem, który wybraliśmy na ten kwartał, jest piosenka Kocham Cię ŻYCIE. Wierzymy, że życie można kochać także w pędzącym świecie, pełnym codziennej presji i dużej ilości obowiązków. Jesteśmy częścią tego łańcucha, więc także twórcami rozwiązań. Od tego, jak się zachowujemy, zależy nasz komfort życia i pracy.

Menu