Eventownik

Dlaczego warto to robić?

Niedawno zachęcaliśmy Państwa do wysłuchania ważnej dla nas piosenki „Chwytaj dzień” w interpretacji współpracującej z nami Karoliny Leszko. Dziś chcemy szerzej opowiedzieć o tym, jak odczytujemy jej przesłanie. Co dla nas oznacza „chwytanie dnia” i dlaczego tę postawę uważamy za cenną?

Justyna Dylczyk – psycholog i psychoterapeuta

Słucham „Chwytaj dzień” i odnajduję, jak dużo ta piosenka może nam dać i w pracy, i w codziennym życiu. Jak wiele zawiera ona psychologicznych narzędzi.

Karolina Leszko, cover utworu „Chwytaj dzień”. – YouTube

Słyszę w niej wezwanie do przypomnienia sobie o głosie serca. Co jest dla mnie naprawdę ważne w życiu? Za czym chcę podążać? Czym się kierować? Przy realizacji jakich wartości czuję spełnienie, wewnętrzny dobrostan? Czy przy któryś z tych wartości: miłości, akceptacji, zaufaniu, wierze, zdrowiu, pięknie, szczerości, energii, mądrości, niezależności, rozwoju osobistym, kreatywności, spokoju, uczciwości, wiedzy, duchowości, tolerancji, bliskości, intymności, współpracy, zabawie? A może przy innych?

Czy pamiętam codziennie o moich wartościach? Czy to, co robię, przybliża mnie do nich? A może mnie od nich oddala? Czy mogę realizować moje wartości w pracy? Czy umiem nazwać 5 do 8 najważniejszych wartości w moim życiu?

CO JEST DLA NAS NAPRAWDĘ WAŻNE?

Jeśli nie podążamy w życiu za tym, co dla nas ważne, możemy czuć zmęczenie i przytłoczenie. Odnalezienie tego również w pracy może znacząco pomóc nam w wewnętrznej równowadze.

Wartości nie są jednak celem. Są drogowskazami. Ta piosenka mówi o tym, by trzymać się obranych kierunków – nie zważając czasami na niezrealizowane cele. Nie zawsze w życiu wszystko idzie zgodnie z planem, ale prawie zawsze możliwe jest podążanie za tym, co dla nas ważne i wartościowe.

Głos serca ma być w nas. Niezależnie od okoliczności. Chodzi o to, żebyśmy mogli sprawdzić, czy to, co myślimy, robimy, czujemy, przybliża nas czy oddala od życia, które chcemy wieść. Czy to jest w zgodzie z naszymi wartościami? A jeśli nie, to co możemy zrobić, by do tego wrócić?

To my wiemy najlepiej, czego potrzebujemy. Tu i teraz. Dzisiaj. Nawet w trudnym dniu w pracy. Czego potrzebujemy, by zbalansować ilość wysiłku z ilością radości i witalności w życiu? Co sprawia nam radość? Co zazwyczaj dodaje nam energii? Rozmowa z kim może pomóc nam poczuć się lepiej?

 

POCZUCIE SPEŁNIENIA MIMO PRZECIWNOŚCI

Czasami powrót do tego, co dla nas ważne, jest trudny. Wymaga zostawienia rzeczy, ludzi i miejsc, które nam nie służą. Może jednak stać się podróżą ku szczęśliwemu życiu, w którym będziemy codziennie CHWYTAĆ to, co dla nas ważne. Droga wartości to droga dająca poczucie spełnienia – mimo przeciwności losu.

Serce zna kierunek, ale myśli i nasze przekonania czasami blokują nas przed działaniem. Boimy się. Zamiast tu i teraz, jesteśmy w przyszłości. Strasznej, niepewnej, czasami katastroficznej. Nasz mózg nie odróżnia przyszłości od teraźniejszości, więc doświadcza lęku i niepokoju już teraz.

O ile martwienie się jest dobre, gdy potrzebujemy rozwiązać coś trudnego dzisiaj, o tyle MARTWienie się rzeczami, których nie jesteśmy pewni i które mogą, ale nie muszą przydarzyć się w przyszłości, czyni niefortunnie nasze obecne życie MARTWYM, niewiele zmieniając jednocześnie w przyszłości.

CZASAMI WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ

Tu i tylko tu mamy naprawdę największy wpływ na to, co się wydarza. Nasze ŻYCIE wydarza się z całkowitą pewnością tylko tu i teraz. Ta obecna chwila jest wszystkim, co mamy. Przelatującą myślą, dziejącym się oddechem, dźwiękiem klawiszy komputera, zapachem kawy, spadającym śniegiem za oknem, odgłosem kroków i masą innych rzeczy, których – zanurzeni w przyszłości – nie zauważamy.

Czasami warto się zatrzymać. Również w pracy. Zatrzymać się w chwili. Poczuć swój oddech. Sprawdzić, czy jest nam wygodnie na krześle. Zobaczyć, jak czuje się nasze ciało. Zanurzyć się w obecnej chwili zupełnie. Bez oceny i bez wybiegania w przyszłość. Blisko tego, co dla nas ważne. TU I TERAZ. Po prostu CHWYTAJĄC DZIEŃ.

 

Menu