Eventownik

Sztuka życia w czasach kwarantanny

Jak mogą Ci pomóc zasady Savoir-vivre’u?

Od kilku tygodni wszyscy jesteśmy świadkami bezprecedensowych zmian. Nikt z nas nie wie, jak długo jeszcze potrwają i jakie będą ich ostateczne efekty. Naturalna w tej sytuacji może być pewna dezorientacja, zagubienie i związany z nim stres. Jak nie dać się przytłoczyć tym emocjom i nie zmarnować tego czasu?

Z dnia na dzień zmieniło się bardzo wiele aspektów życia każdego z nas. Inaczej wygląda praca, której przestrzenią dla wielu z nas musiał stać się dom. Kontakty ze współpracownikami z konieczności przenieśliśmy do sieci, podobnie jak spotkania ze znajomymi, zakupy czy obcowanie z kulturą.

Minione tygodnie były dla wielu firm i ich pracowników czasem wdrażania nowych rozwiązań, zmiany organizacji pracy i weryfikacji wcześniej sporządzonych planów działania. Każdy z nas również musiał wypracować nowy rytm dnia i tygodnia, tak podzielić czas, by była w nim przestrzeń na pracę, rodzinę, kontakty towarzyskie i rozrywki.

Nowe wyzwania i nowe pytania

Konieczność oswojenia się z nową, nie do końca przewidywalną sytuacją, wywołuje wiele pytań. Od tych fundamentalnych po prozaiczne, dotyczące spraw codziennych. Jesteśmy przekonani, że odpowiedzią na wiele z nich mogą być zasady savoir-vivre’u, których promocja i popularyzacja jest ważnym elementem naszej działalności.

Wojciech S. Wocław – twórca Polskiej Szkoły Etykiety, autor książek dot.savoir-vivre’u i partner zarządzający w Agencji Komunikacji ŻYCIE – podkreśla, że w czasach społecznej kwarantanny ważne jest m.in. dbanie o uporządkowanie dnia, organizacja przestrzeni do pracy, niezaniedbywanie kwestii stroju i kontaktów towarzyskich, ale także wprowadzanie do naszej codzienności elementów wyjątkowych, odświętnych – choćby celebracja posiłków.

Jeśli pozwolimy, żeby nam się życie rozsypało w tym okresie, to ja wolę nie myśleć o konsekwencjach – podkreśla Wojciech S. Wocław. Musimy zadbać o naturalny rytm naszego dnia tak bardzo, jak możemy – dodaje. Wpuśćmy też coś pięknego do tego czasu, coś innego – sugeruje.

W tym czasie – paradoksalnie, chociaż nie chodzimy do pracy – będziemy pracować więcej niż poza tym czasem. Nie tylko musimy ogarniać kryzys, ale też mierzyć się z emocjami. Ważne jest to, żeby nie postawić sobie poprzeczki zbyt wysoko – sugeruje Wojciech S. Wocław.

Jak ułatwić sobie życie w czasach społecznej kwarantanny?

Polecamy Państwu filmowe poradniki „Sztuka życia na czas kwarantanny” opublikowane na kanale Wojciecha S. Wocława na YouTube. Znajdziecie w nich Państwo praktyczne, oparte na zasadach savoir-vivre’u sugestie, które ułatwią dobre i wartościowe przeżycie czasu społecznej izolacji.

Menu